POLUB OFERTĘ NA FACBOOKU:
Lokalizacja:

jak bezpiecznie kupić mieszkanie od dewelopera na kredyt, spółdzielcze

Numer identyfikacyjny: 252



Opis:
Jak kupić mieszkanie. Poradnik dla kupujących mieszkanie

  1. Zaawansowany poradnik dla kupujących nieruchomość na rynku wtórnym i pierwotnym. Jasno i zrozumiale, krok po kroku dowiesz się jak nabyć wymarzone

    Kupując nieruchomość najlepiej korzystać z pomocy fachowców: pośredników, prawników, notariuszy, geodetów, inżynierów budowlanych i to nie tylko, kiedy musimy, ale również przy podpisaniu umów przedwstępnych. Tak jest bezpieczniej.

    TYTUŁ PRAWNY

    Gdy już jesteśmy zainteresowani mieszkaniem, na tyle, że chcemy przystąpić do negocjacji, upewnijmy się, czy rozmawiamy z właściwą osobą. Trzeba spytać, w jaki sposób nabyła nieruchomość – zamiana, darowizna, spadek, umowa kupna-sprzedaży.

    Jest to ważne, dlatego, że np. darowizna dokonana na rzecz jednego z małżonków stanowi jego majątek odrębny. Trzeba ustalić, czy małżonkowie nie rozszerzyli wspólności majątkowej na mieszkanie, które zostało podarowane jednemu z nich. Zapytajmy, czy to, co jest zapisane w księdze wieczystej, jest zgodne ze stanem prawnym. Często, bowiem zdarza się, że w księdze wieczystej jako właściciel figuruje osoba, która od lat nie żyje, a transakcja przeprowadzana jest z jej spadkobiercami, którzy legitymują się postanowieniem sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. W takiej sytuacji spadkobiercy muszą mieć z urzędu skarbowego zaświadczenie, że zapłacili podatek.

    KSIĘGA WIECZYSTA

    Księgi wieczyste prowadzi się w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości. Księgi wieczyste są jawne. Znając numer księgi, każdy może zapoznać się z dokonanymi w niej wpisami. Odbywa się to w sali wglądowej właściwego sądu rejonowego w wydziale ksiąg wieczystych. Zawsze należy żądać od sprzedającego odpisu z księgi. W dniu sprzedaży odwieźmy jeszcze raz wydział, by upewnić się, czy w księdze nie pojawiły się nowe wpisy.

    ZAMELDOWANIE

    Zanim podpiszemy ze sprzedającym umowę przedwstępną, najlepiej w formie aktu notarialnego, poprośmy o poświadczenie zameldowania wszystkich osób w mieszkaniu. Jest to potrzebne, bo na przykład w lokalu jest zameldowanych 6 osób, a sprzedaje tylko jedna, to, co z pozostałymi? Czy zachcą się wymeldować? Wśród zameldowanych mogą też być tacy, których wymeldować będzie trudno, np. ciocia, która wiele lat temu wyjechała za granicę i słuch po niej zaginął.

    Wymeldowanie domowników to zmartwienie sprzedającego, ale kupujący musi mieć pewność, że kontrahentowi na pewno to się uda. W przeciwnym razie transakcja może nie dojść do skutku.

    Zapytajmy, czy mieszkanie było wynajmowane. Jeśli tak, to upewnijmy się, że umowa najmu wygasła.

    JAK SPRAWDZIĆ DOM?

    Sprawdzanie zaczynamy od przejrzenia projektu architektoniczno-budowlanego i projektów branżowych (przyłącza). Trzeba koniecznie zapytać o pozwolenie na użytkowanie.

    Należy sprawdzić dowody wpłat podatku od nieruchomości albo opłaty rocznej, gdy grunt jest w użytkowaniu wieczystym. Pozwoli nam to upewnić się, że rachunki płaci ten, kto ma tytuł prawny do domu, a jednocześnie dowiemy się, ile kosztuje jego utrzymanie.

    Gdy mamy wątpliwość, co do konstrukcji budynku, powinniśmy skonsultować się z inżynierem budownictwa. Wszystko po to, by za rok lub dwa nie robić generalnego remontu.

    Porównajmy granice działki, na której stoi dom, z mapą geodezyjną. Może się, bowiem okazać, że nasz płot stoi na działce sąsiada. Sąsiad nie ma nic przeciwko temu, a ale jego dzieci mogą żądać przewrócenia granic zgodnych z wytyczeniami geodety.

    SPRAWDZIĆ RACHUNKI

    Należy spytać o wysokość opłat eksploatacyjnych. Część z nich jest zależna od nas, bo wynika w faktycznego zużycia (liczniki). Należy dowiedzieć się ile kosztuje ciepła i zimna woda, jak jest rozliczna – wg licznika czy ryczałtem, centralne ogrzewanie (licznik, podlicznik, ryczałt), ile wynosi składka na fundusz remontowy. Przy okazji dowiemy się, czy książeczka mieszkaniowa jest wystawiona na tę samą osobę, która ma tytuł prawny do lokalu.

    Należy poprosić sprzedającego o pokazanie ostatnich rachunków za prąd, telefon i telewizję kablową.

    Przed zaciągnięciem kredytu jesteśmy skazani na analizę ogromu ważnych elementów, które przeważą o tym, który kredyt hipoteczny będzie dla nas odpowiedni. Oprocentowanie, prowizje, spread walutowy (w przypadku kredytu w obcej walucie), długość spłaty… Wszystko to musimy poznać i zadecydować, który bank będzie dla nas najlepszy. Ale wcale nie musimy sami martwić się o załatwienie tych formalności! Nie chodzi tutaj nawet o współmałżonka czy kogoś z najbliższej rodziny. Mowa o doradcy kredytowym. Istnieją już nawet specjalne placówki, zajmujące się wyłącznie pomocom klientów, którzy chcą zaciągnąć kredyty hipoteczne. W społeczeństwie istnieje przekonanie, że tacy doradcy to posłańcy banków, którzy za wszelką cenę będą nam chcieli wcisnąć usługi swojego pracodawcy lub zleceniodawcy.
    Owszem, jeśli nie poszukamy odpowiedniego miejsca, możemy natrafić na człowieka reprezentującego interesy dwóch – trzech banków, który postara nas zachęcić do wyboru tego kredytu hipotecznego, z którego on będzie miał najwięcej prowizji. Nie warto korzystać z usług takich „fachowców”. Zdecydowanie korzystniej dla nas jest znaleźć odpowiednie biuro doradcze, współpracujące ze wszystkimi większymi bankami w naszym kraju. Po analizie naszej sytuacji pracownicy takiej placówki wybiorą najlepszą dla nas ofertę. Banki z reguły mają lepsze warunki dla określonej grupy osób. Na przykład w jednym obniżkę oprocentowania otrzyma ten, kto weźmie kredyt na dłuższy okres, a w innym ktoś z hipoteką o większej wartości. Oczywiście nie musimy od razu decydować się na kredyt hipoteczny po wizycie w takim biurze. Nie zaszkodzi jeszcze raz samemu przejrzeć kilku najbardziej interesujących nas i poleconych przez doradcę kredytowego. Zajęcie podobne do tego przedstawionego na początku, ale o wiele mniej czasu zajmie nam analiza dwóch banków, niż połowy dostępnych na rynku. Co pewnie ważne dla każdego – pomoc doradcy kredytowego jest w 99% bezpłatna! Po prostu otrzymują oni prowizje od banku, do którego odeślą danego klienta. Możemy więc bez zobowiązań odwiedzić takie biuro i się doradzić.

    super nowości nowiny24 podkarpackie

    księgi wieczyste ekw.ms.gov.pl

    echo dnia świętokrzyskie podkarpackie radomskie

    protokół odbioru mieszkania wzór

 

Jesteś zainteresowany ofertą lub masz pytanie skorzystaj z formularza kontaktowego:
Imię i nazwisko: *

Telefont kontaktowy: *

Adres e-mail: *

Zabezpieczenie:
Captcha

* pole obowiązkowe
Treść zapytania: *

Oferta:
Typ:
Region:
Miasto/Fraza:
Rynek:
Pow. [a/m2]:
-
Cena:
-
lub
Numer oferty:




Agencja Nieruchomości Broker
Adres Biura: ul. Rejtana 53A/201
335-326 Rzeszów
Budynek "RESPAN", II piętro, lok.
nr. 201
Tel: 17 852 47 67
Tel: 17 230 59 59
Tel. kom.: 601 538 400
Email:
biuro@broker.rzeszow.pl
Strona Główna | O nas | Kredyty | Kontakt