POLUB OFERTĘ NA FACBOOKU:
Lokalizacja:

Rzeszów domy sprzedaż rzeszowiak, dom rzeszów sprzedam

Numer identyfikacyjny: 808



Opis:

DOM IDEALNY NA SIEDZIBĘ BIURA, GABINETY LUB DO ZAMIESZKANIA

Do sprzedaży dom wolnostojący w Rzeszowie w okolicy ulicy Okulickiego, posadowiony na działce 5.90 ara, ogrodzonej w dzielnicy domów, podpiwniczony z garażem w bryle budynku. Budynek po remoncie, w 2000 roku zostały wymienione wszystkie instalacje, kaloryfery, nowy piec dwu-funkcyjny z zasobnikiem wody marki Buderus, w 2010 roku został wykonany pełny drenaż, ocieplone fundamenty, izolacja, w tym roku wylane nowe schody zewnętrzne, położone płytki, okna nowe PCV.
Powierzchnia domu 300m, rozkład pomieszczeń kaskadowy:
 - piwnice, garaż dwustanowiskowy,
 - pomieszczenie na parterem: oddzielne wejście z zewnątrz, wiatrołap, dwa pokoje, łazienka z wc, idealne pomieszczenia na np. gabinet, duża pralnia,
 - parter: wejście główne, nowe drzwi wejściowe, wiatrołap w płytkach, holl panele, szafa w zabudowie, kuchnia w płytkach, zabudowa, salon z kominkiem, panele, wyjście na balkon,
 - półpiętro: łazienka główna z oknem od strony południowej, płytki, dwa pokoje, większy z wyjściem na balkon, szafa garderobiana, na podłodze panele,
 - piętro: duży pokój w parkiecie, biblioteka,
- piętro i pół: łazienka z kabiną prysznicową, płytki, pomieszczenie gospodarcze.

Dom z dużym potencjałem, w bardzo dobrej lokalizacji, świetna infrastruktura.

Cena: 899 000 zł.

 

Budowa domu krok po kroku – Wybór i zakup działki
Wymiary działki
Jeżeli działania mające na celu budowę domu wykonujemy we właściwej kolejności, to wybór projektu domu powinniśmy dostosować do kupionej już działki, nie odwrotnie. Wymiary działki i jej kształt, zwłaszcza przy niewielkich rozmiarach, może ograniczać nas w budowie domu dostosowanego do naszych potrzeb. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690), szerokość działki musi być taka, żeby możliwe było wybudowanie na niej domu z pozostawieniem odstępu od jej granic.
Paragraf 12 rozporządzenia wskazuje, że odległości te nie mogą być mniejsze niż 4 m – w przypadku ściany z oknami – i 3 m – w przypadku ściany bez okien. Jeżeli na sąsiedniej działce istnieje już budynek postawiony bliżej granicy niż 3 m, możliwe jest bliższe usytuowanie ściany bez okien wznoszonego budynku w stosunku do granicy działki (lecz nie bliżej niż w odległości 1,5 m), zachowując minimalną odległość między budynkami nie mniejszą niż 3 m. Wynika zatem, że minimalna szerokość działki, umożliwiająca prawidłowe usytuowanie wznoszonego budynku, wynosi co najmniej 16–20 m.
Dostęp do sieci uzbrojenia terenu
Ważnym czynnikiem, o którym musimy pamiętać, jest dostęp do sieci uzbrojenia terenu. Sprawdzamy zatem, czy w pobliżu istnieje sieć elektryczna i czy mamy możliwość podłączenia do niej naszego budynku. Odległość jest bardzo istotna, bowiem im większa, tym wyższy jest koszt wykonania podłączenia. Jeżeli nie planujemy budowy szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków, musimy sprawdzić możliwość podłączenia się do kanalizacji oraz wodociągu, jeżeli jakość wód gruntowych jest nieodpowiednia. Podłączenie się do sieci gazowej, pozwoli nam obniżyć koszty eksploatacji domu, pod warunkiem jednak, że odległość uzbrojenia jest nieznaczna.
Usytuowanie i ukształtowanie działki
Myśląc o wyborze działki, szczególną uwagę musimy zwrócić na jej usytuowanie względem stron świata. Najlepiej, by ustawić nasz przyszły dom elewacją frontową na północ (lub odchylenie od osi północ-południe), a elewację ogrodową na południe (lub południowy zachód). Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, ale dzięki takiemu usytuowaniu w każdym pomieszczeniu o odpowiednich porach dnia będziemy mieć właściwe nasłonecznienie.
Sprawdźmy też okolice interesującego nas terenu – czy nie jest on w pobliżu uciążliwych zakładów przemysłowych bądź czy nie istnieją plany ich budowy. Możemy poradzić się swoich przyszłych sąsiadów.
Również od ukształtowania terenu wiele zależy.
Najkorzystniejsze są działki płaskie, które są najłatwiejsze i przy tym najtańsze w zagospodarowaniu. Nie dają jednak takich efektów wizualnych, jak niebanalnie zagospodarowany teren działki na stoku. Pamiętajmy również, aby koniecznie sprawdzić czy na terenie działki nie było glinianek, wyrobisk piasku lub żwiru czy wysypiska śmieci. Jeżeli odkryjemy to w trakcie budowy, wymagać to może od nas wzmocnienia czy nawet wymiany gruntu, co oczywiście podniesie koszt wykonania fundamentów.
Zakup działki
Zanim kupimy działkę warto sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzeni. Dowiemy się z niego, jakie przeznaczenie ma wybrany przez nas grunt, czy będziemy mogli wybudować na nim dom jednorodzinny i czy w sąsiedztwie w niedalekiej przyszłości wybudowana zostanie np. fabryka.
Księga wieczysta
Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie działki, musimy zgłosić się do Sądu Rejonowego i sprawdzić, czy nieruchomość nie ma wpisów w księdze wieczystej ograniczających prawa nabywcy. Może się okazać, że interesujący nasz grunt jest oddany w użytkowanie wieczyste (dzierżawę wieczystą), polegające na oddaniu prawa do dysponowania nieruchomością, stanowiącą własność Skarbu Państwa, gminy lub innych jednostek samorządu terytorialnego, na okres co najmniej 40 lat, a zazwyczaj na okres 99 lat, użytkownikowi, który w zamian wnosi jednorazową opłatę w wysokości 15–25 % ceny nieruchomości, a następnie przez okres trwania użytkowania opłaty roczne w wysokości 1 % wartości gruntu (w przypadku budownictwa jednorodzinnego). Chcąc kupić działkę z prawem wieczystego pierwokupu, musimy pamiętać o tym, że gmina lub Skarb Państwa, będący właścicielem działki, ma prawo pierwokupu takiej nieruchomości za ceną wpisaną w akcie notarialnym. Umowa kupna-sprzedaży jest więc warunkowa – wejdzie ona w życie, jeżeli właściciel nie skorzysta z przysługującego mu prawa. Możemy też starać się nabyć prawo wieczystego użytkowania działki bezpośrednio od gminy lub Skarbu Państwa na przetargach organizowanych bezpośrednio przez gminę lub Agencję Nieruchomości Rolnych.
Użytkowanie wieczyste jest ograniczonym prawem rzeczowym zbywalnym i jest wpisywane do księgi wieczystej nieruchomości. Oprócz niego można tam znaleźć wpisy dotyczące: wszczęcia egzekucji przez komornika, zakazu zbywania nieruchomości, hipoteki zabezpieczającej kredyt bądź pożyczkę. Pamiętajmy, że jeżeli kupimy działkę z wpisaną przez bank hipoteką zabezpieczającą kredyt wzięty przez poprzedniego właściciela, to w przypadku braku spłat kredytu, bank wyegzekwuje należne kwoty sprzedając naszą działkę, a my będziemy mogli dochodzić pokrycia poniesionych strat od poprzedniego właściciela przed sądem w procesie cywilnym.
Umowa kupna – sprzedaży
Obrót działkami budowlanymi, rekreacyjnymi i rolnymi będzie ważny pod warunkiem, że wszystkie umowy z tym związane zostaną zawarte w formie aktu notarialnego. Gazeta Prawna wyjaśnia, że umowę kupna – sprzedaży działki musi sporządzić notariusz w formie aktu notarialnego przy jednoczesnej obecności obu stron, tzn. sprzedającego i kupującego. Jeżeli sprzedawana jest działka stanowiąca współwłasność (np. małżonkowie, matka i córka albo konkubenci), to wówczas wszyscy muszą być obecni przy sporządzaniu aktu notarialnego i powinni podpisać go. Dopełnienie tych wymogów jest istotne, ponieważ w przeciwnym razie umowa kupna sprzedaży nie będzie ważna – ostrzega gazeta.
Jeszcze przed sporządzeniem umowy w formie aktu notarialnego właściciel dodatkowo powinien okazać dokument potwierdzający jego prawo własności do sprzedawanej nieruchomości. Jest to wypis z księgi wieczystej prowadzonej dla tej nieruchomości potwierdzający jej stan prawny wydany nie później niż przed trzema miesiącami.
Notariusz – informuje dalej gazeta – sporządza akt notarialny, odczytuje go stronom i w miarę potrzeby udziela im wyjaśnień. Każda ze stron powinna otrzymać wypis aktu notarialnego. Dokument ten jest dosłownym powtórzeniem oryginału i podpisuje go notariusz oraz opatruje pieczęcią.
Dla pewności zadatek
Zadatek – pisze Gazeta Prawna – jest to pewna kwota lub rzecz dana przy zawieraniu umowy kupna działki. W ten sposób kupujący przynajmniej częściowo zabezpiecza swoje interesy, w razie gdyby umowa nie doszła do skutku. W razie niewykonania umowy przez jedną stronę, druga może bez wyznaczenia dodatkowego terminu od niej odstąpić. Natomiast co wówczas dalej dzieje się z zadatkiem, zależy od tego, kto wycofał się z umowy. Jeśli:
•    wycofał się sprzedający, to niedoszły nabywca ma prawo wówczas nie tylko do zwrotu zadatku, lecz nawet do sumy dwukrotnie wyższej.
•    wycofał się kupujący, to sprzedawca zatrzymuje zadatek.
W umowie zobowiązujące do sprzedaży działki można zastrzec, że jednej stronie albo obu może przysługiwać prawo do odstąpienia od niej. Określa się również termin, w którym kupujący i sprzedawca mogą z tego uprawnienia skorzystać. W razie takiego odstąpienia uważa się, że umowa zobowiązująca do kupna działki nie została zawarta.
Zakup z pośrednikiem
Kupując lub sprzedając działkę budowlaną nierzadko korzystamy w usług pośrednika. Zawieramy z nim wówczas umowę pośrednictwa. Pośrednik – w ramach ustalonego w umowie wynagrodzenia – szuka klienta dla swojego zleceniodawcy. Oferuje przeznaczoną do sprzedaży nieruchomość innym klientom, zamieszcza oferty w prasie, wyszukuje oferty, oferuje nieruchomość innym pośrednikom, a nawet umieszcza ofertę we wspólnej informatycznej bazie danych wykorzystywanej przez pośredników w danym regionie.
W umowie pośrednictwa można zobowiązać pośrednika, aby uczestniczył w negocjacjach oraz w zawarciu umowy, a nawet do zorganizowania obsługi prawnej transakcji. Można go też zobowiązać do uzyskania dokumentów potrzebnych do zawarcia transakcji (np. wypisu z księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości o aktualnym jej stanie prawnym).
Umowa pośrednictwa powinna określać również wysokość wynagrodzenia należnego pośrednikowi. W praktyce przyjęło się, że otrzymuje on je dopiero wówczas, gdy zleceniodawca i kontrahent zawrą umowę sprzedaży (kupna) działki. Najczęściej wysokość wynagrodzenia jest uzależniona od wartości nieruchomości.
 

 

Jesteś zainteresowany ofertą lub masz pytanie skorzystaj z formularza kontaktowego:
Imię i nazwisko: *

Telefont kontaktowy: *

Adres e-mail: *

Zabezpieczenie:
Captcha

* pole obowiązkowe
Treść zapytania: *

Oferta:
Typ:
Region:
Miasto/Fraza:
Rynek:
Pow. [a/m2]:
-
Cena:
-
lub
Numer oferty:




Agencja Nieruchomości Broker
Adres Biura: ul. Rejtana 53A/201
335-326 Rzeszów
Budynek "RESPAN", II piętro, lok.
nr. 201
Tel: 17 852 47 67
Tel: 17 230 59 59
Tel. kom.: 601 538 400
Email:
biuro@broker.rzeszow.pl
Strona Główna | O nas | Kredyty | Kontakt